Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Suchohrad

Suchohrad je dedina na samom západe Záhoria, hneď pri najzápadnejšej obci Slovenska Záhorskej Vsi. Je to dedina pomerne malá, s hrsťou obyvateľov, ktorá predstavuje v súčasnosti 610 duší.

Naša dzedzina, ako ju voláme, sa rozprestiera na ploche 1540,66 ha. Je to taký celkom pekný rad domčekov, kus poľa obklopeného lúkami, mokraďami, lužnými, borovicovými a agátovými lesmi. Prírodu tu máme naozaj krásnu, stačí pozrieť z okna. Celý kataster obce sa nachádza v CHKO Záhorie (Chránená krajinná oblasť). Navyše tu máme aj 4 územia európskeho významu a 2 prírodné rezervácie.

Až taká malá dedina rozhodne nie sme. Máme tu Materskú školu, Základnú školu a v nich kopu detí, knižnicu s knihami, počitačovú miestnosť s počítačmi (pre deti). Tiež Kultúrny dom, kde môžete oslavovať čo sa Vám páči napr. Deň matiek, detí, Mikuláša atď. Máme aj Obecný úrad, keď niečo potrebujete vedieť, tak Vám povedia, alebo si zájdete do obchodu či šenku a viete viac. Šenky tu máme pomaly 3, neplatičov spoznajú v každom. Športovo sa dá vyžiť na futbalovom ihrisku a detskom ihrisku, ktoré je rozšírené o nohejbalové (tenisové) ihrisko a volejbalové ihrisko. Nábožensky sa dá vyžiť v Kostole Krista Kráľa, ktorý je navštevovaný pravidelne, najmä v nedeľu. No a keď niekto skoná, máme tu aj cintorín s krásnou vyhliadkou do okolia. Informačnú činnosť zastupujú tiež Suchohradské novinky, vyšlo už prvé testovacie číslo. Verme, že nie posledné.

Suchohrad je dedina, kde sa vrany otáčajú. Už to inak nemôže byť, otáčajú sa tu aj autobusy. Ale chodia sem aspoň pomerne často, z Malaciek aj z Bratislavy. Celkom blízko, v Záhorskej Vsi začína železničné spojenie, lokálkou a je tam aj kompa do susedného Rakúska. V blízkej budúcnosti by ju mal nahradiť most.

Suchohrad ma zaužité členenie obce na časti dedina - dzedzina, bytovky a majír s oficiálnym názvom Karlov Dvor. Ľudia tu bývajú v krásnych aj menej krásnych rodinných domoch, ktoré si neustále skrášľujú v záujme súťaživosti. Okrem nich tu máme aj bytové domy, po našom bytovky. 5 starších kusov sa nachádza v časti príznačne nazvanej Bytovky a v dedine obec postavila 2 nové, pohľadovo celkom vydarené kusy. Ponúka sa aj možnosť na ďalšie stavebné pozemky (Územný plán obce). Okrem trvalých obyvateľov sem chodí pomerne veľa chalupárov. A nečudujem sa, veď je tu pekne.

 

Ing.Adela Kneblová, v Suchohrade 2008